Sipon

Kościół św. Józefa – Muszyna

Bez kategorii 1 Comment

Muszyna to miejscowość, której historia sięga XIII wieku. Już w połowie XIV wieku Muszyna uzyskała prawa miejskie, a obecnie posiada także status uzdrowiska, gdzie licznie występują odwierty i rozlewnie wód mineralnych o zdrowotnych właściwościach. Miasto zlokalizowane jest w dolinie Popradu oraz dwóch jego niedużych dopływów – Szczawnika i Muszynki, na wysokości około 450 m n.p.m. Wszystko to sprawia, że miasto jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym, który odwiedzają zarówno kuracjusze, jak i osoby chcące spędzić czas wśród pięknej górskiej przyrody. W Muszynie znajdziemy prócz malowniczych krajobrazów, także piękne zabytki. Jednym z nich jest parafialny kościół.

Parafia w Muszynie powstała już w wieku XIV, a dokładniej w roku 1330, kiedy osada stała się własnością krakowskich biskupów. Wkrótce powstał tu tez drewniany kościółek pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Obecny kościół powstał w wieku XVII i jest pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Budowa kościoła trwała wiele lat, a było to spowodowane licznymi kłopotami, z którymi borykali się jego budowniczowie. Najpierw zmarł biskup, który wydał pozwolenie na jego budowę, a to spowodowało konieczność starania się o takie samo pozwolenie od nowego biskupa, potem na placu budowy zginął jeden z robotników. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, prace zostały przerwane na czas jednego pokolenia. W końcu jednak budowę udało się zakończyć. Kościół to budowa jednonawowa, orientowana, z półkolistym prezbiterium. Z dwóch stron kościoła znajdują się dobudówki – z jednej strony to jest zakrystia, a z drugiej zaś kaplica Miłosierdzia Bożego. Wejście świątyni zdobi zabytkowy portal. We wnętrzu kościoła znajduje się dziesięć ołtarzy. Ołtarz główny jest wykonany w stylu klasycystycznym i pochodzi z lat 40. XIX wieku. Zdobi go rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, która została wykonana w XV wieku, która zasłaniana jest obrazem św. Józefa, z XVIII wieku. Ponadto w kościele znajduje się renesansowe tabernakulum, XVIII-wieczne obrazy: św. Jana Chrzciciela na pustyni oraz śmierć św. Józefa.

Kościół zlokalizowany jest przy ul. Kościelnej, a w jego pobliżu znajdują się liczne obiekty, oferujące noclegi w Muszynie (wyszukaj na meteorze – Muszyna). Warto podczas pobytu w Muszynie poznać ciekawą historię tego miejsca i rozglądnąć się wśród zabytkowych miejsc tego miasta.

Related Posts

1 Comment

  • Barbara on 22 października 2016

    Muszyna to piękna miejscowość, można tam spokojnie spędzić czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>