Sipon

Łazy – kosciół i inne atrakcje

Bez kategorii No Comment

Polskie wybrzeże to niezwykle malownicze miejsce. Tereny nad brzegiem Bałtyku pełne są urokliwych i pięknych zakątków. Jednym z nich jest wieś Łazy. Leży ona, jak większość tutejszych wiosek, między morzem a jeziorem, w tym wypadku między morzem i dwoma jeziorami- Jamnem i Bukowem. Zaledwie kilkanaście kilometrów dalej znajduje się Koszalin. Urokliwość i atrakcyjność tych terenów była doceniana przez ludzi już cztery tysiące lat temu – właśnie z tego okresu pochodzą najstarsze ślady osadnictwa między jeziorami. Pierwsze pisane dokumenty wspominają o Łazach w trzynastym wieku. We wsi znajdowały się wtedy karczma i przystań rybacka. W średniowieczu Łazy były bardzo ważną miejscowością. Swoją wysoką pozycję zawdzięczały strategicznej pozycji – tuż obok znajdował się kanał oddzielający biskupstwo kamieńskie od księstwa sławieńsko-słupskiego. Ranga wsi spadła, gdy na początku siedemnastego wieku potężny sztorm uszkodził kanał. Łazy stały się zwyczajną rybacką wioską. Kolejne zmiany miały miejsce w dwudziestym wieku. Nad Bałtykiem nastąpił intensywny rozwój turystyki.

Podobnie jak inne wioski, Łazy przeżyły wtedy dynamiczny rozwój i z tylko rybackiej wioski przekształciły się w miejscowość turystyczno-rybacką. Obecnie we wsi mieszka niecałe sto osób, nad morzem urządzono kąpielisko. Jedną z atrakcji Łazów jest kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła. Jego budowa rozpoczęła się w 1934 roku. Niestety, wojna i działania zbrojne nie pozwoliły na zakończenie budowy w zaplanowanym terminie. Ostatecznie zakończono ją w 1949 roku, a konsekracji dokonano cztery lata później. We wnętrzu na uwagę zasługuje marmurowy ołtarz i chrzcielnica. Świątynia została wyposażona w organy. Z zewnątrz kościół posiada surową, minimalistyczną, charakterystyczną dla dwudziestego wieku formę. Elewację stanowi beton oraz szara cegła. We frontowe części świątyni mieści się wieża- dzwonnica. Obiekt jest idealnym przykładem współczesnej architektury sakralnej. Jak się okazuje małe rozmiary i stosunkowo niewielka liczba mieszkańców Łazów wcale nie stały się przeszkodą do stworzenia całkiem prężnie działającej bazy noclegowej (szczegóły na: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,łazy,0.html) i gastronomicznej. W samej wsi znajduje się kilka hoteli. Najbliżej jeziora Jamno położone jest centrum rekreacyjno-wypoczynkowe Fala. Nieco dalej, bliżej centrum miejscowości mieści się ośrodek wczasowy Jantar.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>