Sipon

Skarby województwa małopolskiego: Czorsztyn

Bez kategorii No Comment

Na tle pozostałych rejonów Polski województwo małopolskie może poszczycić się wyjątkowo dużą liczbą miejsc atrakcyjnych turystycznie. To tutaj położone są przecież takie miasta jak Kraków i Zakopane, czyli jedne z najpopularniejszych miejscowości wśród turystów. Poza nimi w Małopolsce znajduje się szereg innych równie ciekawych i pięknych miejscowości, a należy do nich z pewnością Czorsztyn.

Czorsztyn jest niewielką gminą należącą do powiatu nowotarskiego, która leży tuż nad Jeziorem Czorsztyńskim pomiędzy Pieninami i Beskidami Zachodnimi. Dzięki takiemu położeniu, a także przez to, że tuż obok wsi na wzgórzu znajdują się ruiny zamku, krajobraz okolicy jest wyjątkowo malowniczy i jednocześnie sprzyjający różnym formom wypoczynku. Trudno się więc dziwić, że jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, dla których w ostatnich latach powstała na terenie samej wsi oraz w okolicznych miejscowościach świetna baza noclegowa, [Czorsztyn – noclegi,kwatery z meteora], wiele restauracji, a także inne elementy infrastruktury turystycznej.

Zamek w Czorsztynie

Dla osób rezerwujących w okolicy noclegi w Czorsztynie i jego zamek stanowią jedno z głównych miejsc do zwiedzania. Historia Czorsztyna nieodłącznie związana jest z tą budowlą, która powstała w XIII wieku, lecz dopiero w XIV w. została znacznie przebudowana z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, który widział w niej doskonały obiekt obronny biegnącego tuż obok głównego szlaku handlowego na Węgry. W kolejnych stuleciach zamek pełnił głównie rolę siedziby starostów, którzy systematycznie go rozbudowywali (istotne zmiany wprowadził np. w XVII w starosta Jan Baranowski, za którego czasów wzniesiono wysoką basztę zwaną dzisiaj jego imieniem). Niestety w XVIII wieku obiekt zdewastowali Kozacy, a zniszczeń dopełnił pożar. Przed dalszą destrukcją ruiny zamku zostały uchronione przez rodzinę Drohojewskich, którzy na początku XIX w weszli w posiadanie obiektu i okolicznych ziem, a także przez prace konserwatorskie prowadzone także dzisiaj. Mimo tych prac ruiny udostępnione są zwiedzającym (należy kupić bilet wstępu).

Jezioro Czorsztyńskie

Ruiny zamku w Czorsztynie znajdują się na skalistym wzgórzu wynurzającym się wprost z tafli Jeziora Czorsztyńskiego. Jezioro to jest tak naprawdę zbiornikiem retencyjnym, który powstał w latach 90. ubiegłego stulecia na rzece Dunajec w celu zabezpieczenia okolicznych terenów przed powodzią. Gromadzenie wody w jeziorze ułatwia 56-metrowa zapora, która wraz ze znajdującą się przy niej niewielką hydroelektrownią jest dużą atrakcją turystyczną. W okresie letnim po jeziorze pływa mnóstwo żaglówek i kajaków, natomiast przy jego brzegu można wędkować lub po prostu wypoczywać. Niestety przy zbiorniku zorganizowano tylko jedno strzeżone kąpielisko. Tzw. plaża zamajerz znajduje się na przeciwległym brzegu jeziora, w okolicy Niedzicy.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>