Sipon

Toruń – nietypowe atrakcje warte zobaczenia

Bez kategorii No Comment

Toruń jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski. Prawa miejskie uzyskał już w XIII wieku. Wciąż jest to duży ośrodek gospodarczy, kulturalny, naukowy, akademicki i turystyczny. Większość Polaków kojarzy to miasto z Mikołajem Kopernikiem, który się tu urodził oraz oczywiście z piernikami. Toruń może się pochwalić jednak o wiele większą ilością powodów, aby go odwiedzić. Cieszy się on wciąż dużym zainteresowaniem wśród turystów, dlatego też posiada najbardziej rozbudowaną bazę noclegową w regionie. Miasto jest w stanie przyjąć ponad 4 tysiące przyjezdnych i zapewnić im komfortowe noclegi (meteor-turystyka.pl/noclegi,torun). Toruń to miejsce, przez które w ciągu roku przewijają się prawie 2 miliony osób.

Najważniejsze tutejsze atrakcje znajdziemy w obrębie toruńskiej starówki. Jest to przede wszystkim gotycki Rynek Starego Miasta, który zachwyci nas swoją zabytkową zabudową. To tutaj mieści się Ratusz, słynna Kamienica Pod Gwiazdą, czy też pomnik Mikołaja Kopernika. Jako, że to właśnie tu urodził się najsłynniejszy polski astronom, czyli Kopernik (wikipedia.org/Mikolaj/Kopernik), w mieście nie mogło zabraknąć także planetarium. Znajduje się ono w dawnym zbiorniku gazowym przy ulicy Franciszkańskiej. Oczywiście, spacerując po centrum miasta, nie możemy przegapić tutejszych piernikarni – warto wstąpić do którejś z nich i spróbować słynnych, toruńskich pierników, o których na pewno każdy słyszał, ale nie każdy miał okazję ich posmakować. Poza tym możemy także udać się do interaktywnego Żywego Muzeum Piernika, w którym możemy zobaczyć, w jaki sposób się je produkuje, a nawet samemu wziąć w tym udział. Niezwykle ciekawym miejscem jest również Bulwar Filadelfijski, czyli ulica położona pomiędzy Zespołem Staromiejskim, a Wisłą. Nazwa pochodzi od współpracy Torunia z Filadelfią. Znajdziemy tam między innymi przystanki żeglugi pasażerskiej – możemy zatem wsiąść na słynną łódź „Katarzynka” i przepłynąć się nią w stronę Dworca. Cumują tutaj także statki-restauracje. Wiele osób pewnie kojarzy również toruńskie centrum nauki czyli Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest to stosunkowo nowy obiekt, który powstał w 2013 roku, aby popularyzować dorobek naukowy miasta. Możemy tam oglądać wystawy stałe związane z odkryciem Kopernika, ale także rozmaite wystawy czasowe czy też pokazy naukowe. Bardzo ciekawymi miejscami są również tutejsze ruiny zamku krzyżackiego oraz Krzywa Wieża.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>