Sipon

Wyjątkowy świat fauny i flory w nadmorskiej Karwi

Bez kategorii No Comment

Duże turystyczne miasta – kurorty już dawno wyszły z mody. Obecnie, wczasowiczów najmocniej przyciągają małe, rybackie wioski. Cechuje je niepowtarzalny klimat, piękno nienaruszonej przyrody, zabytkowa, stara budowa i to, co jest największą i najbardziej pożądaną zaletą – spokój i cisza. Miasteczko takie jak kaszubska Karwia to idealne miejsce dla osób chcących odpocząć od miejskiego zgiełku i hałasu.

Poza kilkoma swoimi atrakcjami, zabytkami historycznymi oraz bogactwem przyrody, Karwia posiada doskonałe i zróżnicowane możliwości noclegowe. Znajduje się tu wiele hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater o różnym standardzie, dlatego każdy może tu bez trudu znaleźć odpowiednią dla siebie propozycję (oferty – Meteor). Noclegi rozmieszczone są w wielu miejscach wsi, można wybrać kwatery w samym centrum lub te, znajdujące się obok lasów. Wczasowisko stanowi również wspaniałą bazę wypadową w pobliskie tereny. Jedną z atrakcji Karwi jest znajdująca się niedaleko, również rybacka miejscowość- Karwieńskie Błoto. Położony jest tam Rezerwat przyrody Widowo. Należy on do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat został utworzony w 1999 roku. Jest średniej wielkości i liczy około 100 hektarów powierzchni. Znajdują się w nim głównie zespoły wydmowe: wały, pagórki, wydmy paraboliczne, rynny deflacyjne i niecki oraz gęste, nadmorskie lasy sosnowe lub sosnowo-dębowe. Na szczególną uwagę zasługują, rosnące w tym rezerwacie dęby. Drzewa te, dość rzadko występują na polskim wybrzeżu, zdominowanym przez sosny. Niektóre z rosnących tutaj dębów mają nawet 150 lat. W lasach mieszka wiele chronionych gatunków zwierząt. Także szereg rosnących tu roślin podlega ochronie.

Miejscowość Karwieńskie Błoto, podobnie jak Karwia, promuje aktywny wypoczynek, dlatego znajdują się tutaj liczne ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne. Dróżki rowerowe prowadzą przez lasy i rezerwaty przyrody. Poza piękną przyrodą znajdują się tu również inne atrakcje. Jedną z nich jest cmentarz ewangelicki, a dokładniej jego pozostałości. Obiekt pochodzi z dziewiętnastego wieku, niestety zanim został wpisany do rejestru zabytków został poważnie zdewastowany. Obecnie, rozważane jest odnowienie cmentarza i mieszczącej się na jego terenie kaplicy. Przebywając w Karwi można się zatrzymać w jednej z kilku willi- Złotej, Sarze, Aquariusie, Bałtyku, Rysiu lub Marii. Choć wszystkie te obiekty figurują pod hasłem willa, są to jednak całkiem różne ośrodki. Jedne z nich znajdują się w zabytkowych budynkach z początku dwudziestego wieku, inne to nowoczesne, wybudowane kilka lat temu obiekty.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>